پودر ماهی خالص درجه یک دانه طلایی

امروزه پیشرفت علم و تکنولوژی امکان تولید خوراک پودری را برای دام فراهم آورده که می توان به عنوان یکی از مواد خوراکی با ارزش غذایی بالا به پودر ماهی خالص درجه یک دانه طلایی اشاره کرد که بیشتر جهت تغذیه دام و طیور و در مواردی برای پرورش ماهی مورد استفاده قرار می گیرد.

پودر ماهی خالص

دامپروری و پرورش طیور در ایران به دلیل وابستگی شدید ما به بازارهای جهانی در زمینه واردات مواد اولیه غذایی و پودر ماهی خالص بسیار آسیب پذیر می باشد و هر گونه تغییر و تنش در بازارهای جهانی می تواند موجب بروز بحران و اثر سوء در برنامه های تولیدی کشور گردد.

پودر ماهی از جمله مواد اولیه ای است که می ‌توان در جیره دامپروری و پرورش طیور مورد استفاده قرار داد این در حالیست که در مورد مقادیر مجاز استفاده از آن در تغذیه طیور مطالعات گسترده ای در ایران صورت نگرفته است. از جمله دلایل ایجاد محدودیت در استفاده از این محصول، عدم خوش خوراکی و عدم تعادل اسیدهای آمینه در پودر ماهی، می باشد که این امر می تواند باعث کاهش ارزش بیولوژیکی و کاهش قابلیت هضم آن گردد بطور مثال پودر ماهی منبع غنی از اسیدآمینه لیزین می باشد که این ترکیبات جز دومین اسیدآمینه محدود کننده جیره غذایی در پرورش طیور می باشد.

با توجه به صنعت رو به گسترش آبزی ‌پروری در دنیا و افزایش تقاضا برای غذاهای دریایی صنایع شیلات در زمینه های مختلف همچون: صنایع فرآوری آبزیان، تولید و بسته بندی، کنسرو انواع آبزیان همچنین تولید و بسته بندی پودر ماهی و غیره توسعه یافته است.

بخش عمده صید شامل ماهیان و آبزیان غیر خوراکی می باشند که مقدار زیادی از آنها نیز به عنوان ضایعات صنایع در حین تولید دور ریخته می ‌شوند که سرشار از پروتئین و چربیهای غیر اشباع هستند.

اگر ماهیان غیر خوراکی و ضایعات آبزیان با روشهای علمی و مناسبی تحت فرآوری قرار گیرند علاوه بر اینکه می ‌توان از آنها محصولاتی جدید تولید نمود مشکلات زیست محیطی ناشی از دور ریختن آن نیز تا حد زیادی کاهش می یابد و با استفاده از آنها در جهت تولید پودر ماهی می توان نتیجه مطلوبی کسب نمود.

پودر ماهی خالص

یکی از معضلات صنعت مرغداری در ایران وابستگی شدید نهاده های تولید به واردات خوراک پروتئینی و از سوی دیگر کمبود منابع ارزان قیمت داخلی جهت استفاده در جیره طیور می باشد که از این جهت پود ماهی می تواند جایگزین ارزان قیمتی برای خوراکهای پروتئینی وارداتی باشد. این در حالیست که پودر ماهی به عنوان خون خشک شده ای که هیچ نوع ماده ای به آن اضافه نشده و به دلیل عدم صورت گیری تحقیقات علمی گسترده، در ایران استفاده از آن در جیره طیور با محدودیت مواجه می باشد.

پودر ماهی درجه یک

پودر ماهی در ایران بیشتر از نوعی ماهی بسیار کوچک به نام ماهی کیلکا تهیه می شود. ماهی کیلکا  به عنوان نوعی ماهی چرب و استخوانی، بخش عمده ای از ماهیان دریای خزر را به  خود اختصاص می‌ دهد. پودر ماهی درجه یک با بیش از ۹۰ درصد از این نوع ماهیهای دور ریختنی تولید می گردد که به دلیل مقادیر بالای پروتئین، مواد معدنی، ویتامینها و میزان انرژی منبع خوراکی بسیار مغذی برای تغذیه دام، طیور و ماهی پرورشی محسوب می شود.

بطور معمول تولیدات پودر ماهی از پختن، خشک کردن، آسیاب کردن تا زمان بسته بندی محصول هزینه بسیاری زیادی دارد و شامل مراحل بسیار پیچیده ای می باشد همچنین به دلیل کم شدن قابلیت و از بین رفتن بخشی از مواد مغذی پودر ماهی طی خشک شدن تحت دمای بالا و هزینه بالای آن، تولید این محصول با محدودیتهای بسیاری مواجه شده است. به همین خاطر تولید کنندگان با تهیه مخلوط ماهی کم مصرف و یا ضایعات ماهی با مواد آلی اقدام به تولید نوعی خوراک جایگزین برای پودر ماهی نموده اند.

روند تولید پودر ماهی به این صورت می باشد که در ابتدا ماهیان با چرخ گوشت در چند دقیقه چرخ شده و سپس در فریز درایر خشک می گردند، سپس با ۲۵ درصد آرد گندم مخلوط می شوند. البته میکرو ارگانیسمها برای رشد به میزان مشخصی رطوبت نیاز دارند و برای تامین رطوبت مورد نیاز به ازای هر ۵۰ گرم نمونه ماهی و آرد گندم، ۲۵ سی سی آب مقطر اضافه می شود و تحت دمای ۱۲۵ درجه سانتی گراد به مدت ۱۵ دقیقه قرار می گیرند تا کاملا استریل گردد. بعد از چند روز نگهداری باید محلول پتاسیم اضافه شود تا از رشد قارچ جلوگیری نماید و موجب فساد پودر ماهی نگردد.

پودر ماهی درجه یک

بنابراین مخلوط کردن پودر ماهی و پودر خون با یک منبع اصلی پروتئینی با کیفیت می تواند روش خوبی جهت بهبود کیفیت جیره غذایی طیور و دامپروری گردد و بیشترین افزایش وزن و کمترین ضریب تبدیل غذا با استفاده از پودر ماهی در جیره دامپروری و طیور صورت می گیرد.

پودر ماهی خالص دانه طلایی

مقادیر بالایی از پودر ماهی خالص دانه طلایی در تغذیه آبزیان پرورشی مخصوصا قزل‌آلا، ماهی آزاد و میگو مورد استفاده قرار می گیرد و جالبست بدانید که این آبزیان در حدود ۳۵ درصد تولید پودر ماهی را در بر می گیرند و نقش بسزایی در حفظ ذخایر طبیعی تامین پودر و روغن ماهی ایفا می کنند.

منابع طبیعی تامین پودر ماهی روز به روز کاهش می یابند و امکان تهیه مقادیر مورد نیاز از منابع آبی و دریایی امکان پذیر نیست به همین منظور از ماهیان دور ریز که برای مصرف خوراکی انسانی مفید نیستند استفاده می گردد و جهت تغذیه آبزیان و دام و طیور بهره می برند تا از مواد پروتئین موجود در این محصولات بیشترین استفاده را ببرند.

پودر ماهی  از قدیم الایام به عنوان بهترین ماده خوراکی جهت تامین قسمتی از پروتئین و جیره دام و آبزیان مورد توجه بوده است که این فرآورده به علت داشتن اسیدهای آمینه مناسب و مقادیر کافی انرژی، ویتامین های گروه آی، بی، سی، دی، ای، اف و بخصوص B12 جزء تسریع کننده های رشد محسوب می شود.

پودر ماهی خالص دانه طلایی

بخش زیادی از پروتئین موجود در غذای آبزیان از طریق پودر ماهی تامین شده است و محدودیت منابع پودر ماهی به دلیل رشد سریع توسعه منابع مربوط به پرورش ماهی باعث شده که پودر ماهی به عنوان یک منبع پروتئین ثابت در جیره غذایی آبزیان به کار می رود.

تولید کنندگان پودر ماهی، این محصولات را از ماهیان با کیفیت تهیه می کنند تا از مواد پروتئین زیادی برخوردار باشند و بتوانند بر پرورش و رشد دام و طیور تاثیر به سزایی گذارند. همچنین برای خرید عمده این نوع محصولات می توانید به قسمت خرید محصول رفته و با ما در ارتباط باشید.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما